„Palącym problemem” – dosłownie i w przenośni – stały się w ostatnich miesiącach samozapłony spowodowane przez wyrzucane do pojemników na odpady komunalne baterie litowo-jonowe oraz urządzenia zawierające te baterie.
Ich skutkiem są pożary w instalacjach przetwarzania odpadów komunalnych, miejscach gromadzenia odpadów przez mieszkańców, ale również samozapłony śmieciarek transportujących te odpady. Pociąga to za sobą ogromne straty materialne i finansowe, ale przede wszystkim wiąże się z realnym zagrożeniem zdrowia i życia ludzi.
By uświadomić istniejące zagrożenia publikujemy przykładowe nagrania z systemów monitoringu instalacji Grupy KOM-EKO, na których widać jak gwałtowne, nieoczekiwane i niebezpieczne są te zdarzenia.
Najczęstszym źródłem samozapłonów (choć baterie litowo-jonowe stosowane są również w innych urządzeniach) są zużyte e-papierosy, wyrzucane przez mieszkańców do koszy na odpady komunalne. To poważny problem, ponieważ wedle danych Centrum Monitorowania Rynku, Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych sprzedaż tych urządzeń w Polsce w roku 2023 sięgnęła 99,7 mln sztuk, co oznacza ponad 200 procentowe tempo wzrostu sprzedaży, przy jednoczesnym braku świadomości konsumentów, jak postępować ze zużytymi e-papierosami.
Pamiętajmy!
Zużyte e-papierosy, jak również wszystkie inne sprzęty zasilane bateriami litowo-jonowymi stanowią zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.
Nie wolno wrzucać ich do pojemników na odpady komunalne!
Zobacz opublikowane nagrania z monitoringu.
Tego rodzaju sprzęt i urządzenia oraz same baterie powinny być zbierane w specjalnych do tego celu przeznaczonych pojemnikach i punktach zbiórki.
Informacje o zbiórce elektroodpadów na terenie Lublina dostępne są pod adresem:
https://lublin.eu/mieszkancy/srodowisko/odpady-i-recykling/selektywna-zbiorka-odpadow/elektroodpady/
Informacje o zbiórce baterii i akumulatorów na terenie Lublina dostępna są pod adresem: